Jak a proč kotvit kontaktní zateplovací systém ETICS

Kontaktní systém zateplení ETICS se mechanicky kotví plastovými hmoždinkami, které by v principu měly poskytovat co nejlepší fixaci zateplení při co nejmenším vedení tepla hmoždinkami. Existuje však více typů hmoždinek a způsobů jejich instalace. Přečtěte si, jaké faktory rozhodují o optimálním výběru hmoždinky
a dimenzaci kotvení.

Šroubovací, nebo zatloukací hmoždinky?

Hmoždinky se v první řadě rozdělují na šroubovací a zatloukací. Dá se říci, že šroubovací hmoždinky jsou ve všech ohledech technicky lepší řešení. Montáž je přesnější
a spolehlivější, únosnost v podkladu je většinou výrazně vyšší. Pokud se jedná o kotvení do méně únosných podkladů, jako jsou například dutinové tvárnice nebo pórobeton, doporučujeme vybírat právě šroubovací hmoždinky, které vám umožní přesné zapuštění do izolantu pomocí montážních nástrojů.

Zatloukací hmoždinky představují levnější variantu, která je dostačující v případě menších nároků na únosnost podkladu.

Do jakého podkladu budete kotvit?

Jedny hmoždinky jsou vhodné do Ytongu, jiné zase do betonu. Je proto potřeba zohlednit vlastnosti podkladu, které se významně podílejí na tom, jak silně v nich bude hmoždinka po namontování držet. Do hutných a tvrdých materiálů je možné použít většinu hmoždinek. Naopak problematickými materiály jsou pórovité a dutinové stavební materiály, protože jsou méně únosné. Do nich je potřeba použít hmoždinky s lepšími vlastnostmi (ideálně šroubovací).

stavebni-material

Podklady se rozdělují do několika kategorií, kterým odpovídají určité zásady a očekávané parametry kotvení. A – beton, B – plná/vápenopísková cihla, C – děrovaná keramická cihla, D – lehčený beton, E – pórobeton.

Jaký tepelný izolant budete kotvit?

Důležitým faktorem při výběru kotvení jsou samotné vlastnosti izolantu. Čím je tvrdší, tím spolehlivěji jej udrží talířek hmoždinky na podkladu. Správně zvolené a provedené kotvení udrží izolant bezpečně a dlouhodobě na svém místě. Z toho v praxi vyplývá, že u měkčích izolantů, jako je například minerální vlna, je potřeba používat širší talířky hmoždinek, jinak hrozí převlečení izolantu přes talířek.

hmoždinka-eco-drive-w

Hmoždinka eco-drive W s širokým talířkem je ideální pro spolehlivé kotvení minerální vlny s podélným vláknem.

Povrchová, nebo zápustná montáž?

Čím větší je tloušťka tepelného izolantu, tím více se může projevovat efekt prostupu tepla hmoždinkou. To může mít velmi nepříjemný následek – prokreslování kotevních míst na fasádě. S tímto problémem se dá vypořádat použitím hmoždinek s nízkým vedením tepla a jejich zapuštěním pod povrch izolantu. Ideální řešení je kombinace obojího.

Hmoždinku je nutné zapustit tak, aby byla tepelná izolace narušena co nejméně a aby po zakrytí hmoždinky izolační zátkou byl povrch izolantu v jedné rovině.

Metod, jak zapustit hmoždinku, je několik.

A) Zapouštění hmoždinek pomocí frézky

Hlavní výhodou zapouštění hmoždinek frézkou je použitelnost pro prakticky jakékoliv talířové hmoždinky, včetně zatloukacích. Nevýhodou je nepřesnost zapuštění a také velké množství odpadu, který vzniká při frézování izolantu.

zapustna-montaz

Zde je názorná ukázka necitlivého zapouštění hmoždinek pomocí frézky.

B) Zapouštění hmoždinek pomocí systémového montážního nástroje

Montáž pomocí systémového nástroje je technicky nejlepší a zároveň nejrozšířenější způsob zapouštění hmoždinek. Nástroj je vždy kompatibilní s příslušnými hmoždinkami určitého výrobce. Pomocí něj se hmoždinky zapouštějí rychle a přesně. Tepelná izolace se pouze nařízne a nevzniká žádný odpad.

montaz-hmozdinky

Zapuštění hmoždinky ThermoDrive-V2 pomocí montážního nástroje je rychlé a přesné.

C) Závrtná montáž spirálních hmoždinek

Spirální neboli spirálové hmoždinky jsou velmi zajímavou variantou zejména v případě kotvení polystyrenu větších tlouštěk. Hmoždinka se zavrtá hluboko do izolantu, je tedy překryta velkou vrstvou tepelně izolačního materiálu, který eliminuje prostup tepla hmoždinkou na povrch fasády. Tato metoda není vhodná pro materiály s nižší pevností v tahu, jako je například minerální vlna. Povrchová vrstva tepelné izolace totiž není zachycena talířkem hmoždinky jako v případě klasických talířových hmoždinek.

spiralova-hmozdinka

Se spirální hmoždinkou GECKO U8 docílíte čistého zapuštění a bezpečného ukotvení do podkladu pomocí šroubu.

Je vůbec potřeba kotvit tepelnou izolaci v ETICS?

Kdybychom se mohli 100% spolehnout na pevnost podkladu a tepelné izolace, připevnění pomocí lepidla by bylo zcela dostačující. To ale v drtivé většině případů není možné. U starších budov je totiž podklad buď na povrchu zvětralý, nebo opatřený povrchovou úpravou (omítkou či nátěrem), která je pro lepení zateplovacího systému
a jeho dlouhodobou stabilitu nespolehlivá. Z tohoto důvodu je většinou potřeba zvolit mechanické kotvení pomocí hmoždinek, které se dostanou hluboko do pevného podkladu spolehlivě zajistí zateplovací systém. Pokud podklad není pevný, doporučujeme provést výtažnou zkoušku přímo na stavbě.

Také pokud kotvíme izolant s malou pevností v tahu kolmo k rovině desky, je nutné mechanické kotvení. Bez zachycení desek talířem hmoždinky by mohlo dojít k narušení tepelně izolační desky a jejímu odtržení. Při správně provedeném kotvení se talířek hmoždinky postará o dlouhodobý přítlak, který spolehlivě fixuje zateplení po celou dobu jeho životnosti.

hmozdinka-do-vaty

Nevhodně zvolená metoda zapouštění hmoždinky s ohledem na specifický izolant bez použití rozšiřujícího talíře.

Při rozhodování ohledně optimálního kotvení zateplovacího systému ETICS je potřeba vzít v úvahu také umístění a prostorové parametry stavby. Tyto aspekty souvisí s tím, jak bude fasáda namáhaná účinky sání větru. Při výpočtu kotvení se zohledňuje region, výška a tvar budovy a zastavěnost území.

Pomůžeme vám s návrhem počtu a rozmístění hmoždinek v ETICS a zajistíme výtažné zkoušky. Vyzkoušejte náš kalkulátor Eticalc nebo se nám ozvěte na e-mail vytazne.zkousky@likov.cz.

Zdroj fotografií: LIKOV