Při realizaci fasády je nutné zohlednit jeden velmi důležitý faktor – teplotní změny, které cyklicky působí na povrch zateplovacího systému. V českých podmínkách se jedná zhruba o teplotní rozdíly od -15 až po cca +60 až +80 °C podle barevného provedení fasády. Zejména při letních bouřkách jsou teplotní změny na povrchu velmi rychlé a délková roztažnost (tzv. dilatace) způsobuje silné pnutí v materiálu.
Pokud zateplení není provedeno správně, v nejslabších místech zateplovacího systému vznikají trhliny. Při pohledu na popraskanou fasádu je téměř vždy jasné, že k tomuto jevu dochází v místě tzv. detailů. Tedy v místě, kde se stavební konstrukce (jako je např. zateplení ETICS) přeruší z důvodu:
- změny tvaru
- napojení
- prostupu jiné konstrukce
- či přechodu různých materiálů
Na obrázku vidíte chybné provedení napojení ETICS na rám okna.
Detaily zateplovacího systému vyžadují zvláštní péči a velmi precizní provedení, aby v nich nedocházelo k problémům a zůstaly funkční. Jejich typickým znakem je větší citlivost vůči nešetrnému zacházení. Klasickým příkladem jsou nároží nebo soklové hrany, kde je vysoká pravděpodobnost mechanického narušení lidskou aktivitou.