Proč používat lišty v kontaktním zateplení ETICS a jaké vybrat?

Zateplení fasády se vyplácí. V domě se žije lépe a náklady na zateplení se díky ušetřeným energiím postupně vrátí. Je ale potřeba splnit jednu důležitou podmínku. Zateplení musí být provedeno tak kvalitně, aby jej nebylo nutné po dobu životnosti nákladně opravovat. V běžné praxi to není samozřejmostí. Důkazem jsou četné případy viditelného narušení fasády trhlinami, které spouští degradaci zateplovacího systému. Na následujících řádcích si přečtěte, jak optimálně provést zateplení pomocí fasádních lišt.

Zaměřeno na ETICS detaily

Při realizaci fasády je nutné zohlednit jeden velmi důležitý faktor – teplotní změny, které cyklicky působí na povrch zateplovacího systému. V českých podmínkách se jedná zhruba o teplotní rozdíly od -15 až po cca +60 až +80 °C podle barevného provedení fasády. Zejména při letních bouřkách jsou teplotní změny na povrchu velmi rychlé a délková roztažnost (tzv. dilatace) způsobuje silné pnutí v materiálu. 

Pokud zateplení není provedeno správně, v nejslabších místech zateplovacího systému vznikají trhliny. Při pohledu na popraskanou fasádu je téměř vždy jasné, že k tomuto jevu dochází v místě tzv. detailů. Tedy v místě, kde se stavební konstrukce (jako je např. zateplení ETICS) přeruší z důvodu:

  • změny tvaru,
  • napojení,
  • prostupu jiné konstrukce
  • či přechodu různých materiálů.

Praskliny v napojení ETICS na rám okna

Na obrázku vidíte chybné provedení napojení ETICS na rám okna.

Detaily zateplovacího systému vyžadují zvláštní péči a velmi precizní provedení, aby v nich nedocházelo k problémům a zůstaly funkční. Jejich typickým znakem je větší citlivost vůči nešetrnému zacházení. Klasickým příkladem jsou nároží nebo soklové hrany, kde je vysoká pravděpodobnost mechanického narušení lidskou aktivitou.

Kvalitní zateplení navěky? Řešením jsou lišty pro detaily ETICS

Široká nabídka lišt LIKOV pro ETICS vám umožní systémově řešit každý standardní detail zateplení fasády. Každou lištu jsme přizpůsobili tomu, co se od daného detailu očekává. Jaké jsou jejich hlavní výhody?

  • Usnadnění a zrychlení práce na detailu: lišta je vždy vybavená určitými prvky, které zajišťují její funkci – pružnost, mechanickou odolnost, zajištění odkapu vody apod.
  • Splnění estetických požadavků: fasádní lišta jako lineární prvek zajišťuje přímost hrany nebo napojení konstrukcí – plochy a hrany v zateplení zůstanou krásně rovné. a tím pádem snadné na rovinnost ploch a hran v zateplení.
  • Výrazné urychlení zateplovacích prací.

Jakou fasádní lištu vybrat?

Zodpovědné řešení detailů začíná již ve fázi projektu a plánování realizace ETICS. Pokud lišty detailně zohledníte v zadávací dokumentaci, přispějete ke kvalitnímu zateplení a zajistíte si korektnější porovnání podaných nabídek. 

Správný výběr a montáž lišt dodá detailům zateplení vysokou přidanou hodnotu a výrazně prodlouží životnost kontaktního zateplovacího systému ETICS. Konkrétní produkt vybírejte podle specifických parametrů a doporučení v technickém listu.

V LIKOVu dělíme sortiment lišt podle typu příslušného detailu na:

Potřebujete odbornou radu nebo výrobu našich komponentů na míru? Jsme tu pro vás. Kontaktujte naše specialisty, kteří se vám budou rádi věnovat.